Jak zmniejszyć zużycie paliwa w motocyklu?

czwartek, 21 marzec 2013 12:03 Opublikowano w Porady

tankowanie motocyklaW ostatnich latach cena benzyny znacznie poszybowała w górę. Jazda motocyklem ma sprawiać nam frajdę, a nie ciągłe zaglądanie do kieszeni oraz zbiornika paliwa. Jednak nie zapowiada się na to, że cena benzyny spadnie, jest duże prawdopodobieństwo że jeszcze w tym roku cena wzrośnie o kilkanaście groszy. Zatem przedstawiamy wam kilka rad, jak skutecznie obniżyć spalanie i cieszyć się dalej frajdą z jazdy motocyklem.

 

1. Paliwo

Nie wszystkie stacje benzynowe mają dobrej jakości paliwo. Tankujmy tylko na wiarygodnych, markowych stacjach, gdzie mamy pewność że paliwo jest dobrej jakości. Paliwo słabszej jakości może wpłynąć na wzrost spalania.

 

2. Modyfikacje

Zmiana wydechu seryjnego na przelotowy oraz filtra powietrza na sportowy to pewny wzrost zużycia paliwa. Jeśli nie chcemy gwałtownego wzrostu zużycia paliwa, warto pozostawić motocykl w stanie fabrycznym.

 

3. Filtr powietrza

Co jakiś czas, warto zajrzeć do filtra powietrza. Filtr musi być czysty, jeśli jest brudny i nie da się go wyczyścić, nie pozostaje nam nic jak wymienić go na nowy.

 

4. Ciśnienie w oponach

Duży wpływ na wysokość spalania ma także poziom ciśnienia w oponach. Nieprawidłowe ciśnienie w oponach, powoduje że motocykl zużywa więcej paliwa, gdyż ma większy opór.

 

5. Stan techniczny

Niezsynchronizowane gaźniki oraz niewyregulowane zawory mogą zwiększyć popyt na paliwo. Systematycznie należy wykonywać czynności serwisowe, aby motocykl był w jak najlepszej kondycji.

 

6. Styl jazdy

Dużo zależy także od naszego stylu jazdy. Wykorzystanie praktyki hamowania silnikiem,  obniży nam spalanie. Jeśli nie ma potrzeby hamowania dźwignią hamulca, warto hamować silnikiem.  Częste przyspieszanie oraz hamowanie, przyczyni się do wzrostu spalania. Najlepiej utrzymywać stałą prędkość bez gwałtownych przyspieszeń czy hamowań. Nie warto trzymać motocykl na wysokich obrotach, jeśli nie ma takiej potrzeby.

 

tankowanie motoru