Porady dla motocyklistów, obsługa motocykli, przygotowanie motocykli

Drukuj

Obsługa własnego motocykla

XJRider włącz .

Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/stories/ikony/800px-us_navy_100410-n-2218s-001_service_members_ride_motorcycles_through_an_obstacle_course_during_the_navy_and_marine_corps_traffic_skills_training_rodeo_at_north_dock_yokohama.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/ikony/800px-us_navy_070420-n-3321r-004_whidbey_island_sailors_and_community_motorcyclists_ride_down_the_street_before_gathering_together_for_a_final_police_lead_escort_through_downtown_oak_harbor.jpg'

obsługa motocykla

Kupując motocykl , pamiętajmy o tym że co pewną ilość kilometrów lub sezon należy w motocyklu dokonać podstawowej obsługi , zapewniającej motocyklowi dbałość i ochronność przed zniszczeniem. W motocyklach czterosuwowych co sezon należy wymieniać olej z filtrem , kontrolować i wymieniać płyny hamulcowe i chłodnicze. Do ważnych elementów należy także napęd . Łańcuch , powinien mieć kontrolowany naciąg po każdej podróży. Jeśli wszystko będzie nas czas wymienianie , motocykl nie powinien nam sprawiać w trasie przykrości.

 

 

 

Zakres czynności obsługi motocykla , jest zawarty w instrukcji obsługowej motocykla. Jeśli nie wiemy lub nie umiemy wymienić części eksploatacyjnych warto poszukać radu u dobrego mechanika motocyklowego. Oto kilka podstawowych rzeczy do obsługi:

  • Łańcuch w motocyklu nie powinien mieć więcej niż 3 cm luzu . Aby napęd starczył nam na dużo kilometrów , należy pamiętać o naciągu łańcucha . Pamiętajmy także o wymianie łańcucha , gdy skończy nam się naciąg oraz zębatek , które mają ząbki powyginane , gdy wymieniamy łańcuch warto od razu wymienić wraz z zębatkami .
  • Olej silnika należy wymieniać co sezon lub przez określoną liczbę kilometrów w książce serwisowej . Gdy wymieniamy olej , należy także wymienić filtr oleju.
  • Stan płynów hamulcowych i chłodniczych
  • Sprawdzamy także czy nam lagi nie ciekną : gdy ciekną wymieniamy uszczelniacze
  • Sprawdzamy stan świateł zewnętrznych : czy wszystkie żarówki świecą
  • Ciśnienie oraz stan opon : komfort prowadzenia motocykla w dużej mierze zależy od ciśnienia w oponach.
  • Filtr powietrza: Wymiana lub wyczyszczenie filtra
  • Sprawdzamy Luz kierownicy i innych podzespołów

 

Obsługa motocykla cz.1