Tadeusz Taddy Błażusiak - Mistrzem Świata

środa, 13 marzec 2013 12:13 Opublikowano w MotoCross

Tadeusz błażusiak wygranaZawodnik ORLEN Team oraz fabrycznego zespołu KTM, Tadek Błażusiak, zwyciężył ostatnią, trzecią eliminację cyklu SuperEnduro i zdobył czwarty tytuł Mistrza Świata! Finałowa rozgrywka miała miejsce w hali w Tours we Francji, w sobotę, 9 marca.

 


Tadeusz do ostatniej rundy SuperEnduro przystąpił posiadając 29 punktów przewagi nad kolejnym w klasyfikacji łącznej Davidem Knightem. Już po drugim - z trzech zaplanowanych na wieczór - wyścigu wiadomo było, że tytuł należy do Polaka.

Wieczór rozpoczął się pomyślnie dla Tadeusza (KTM), który zajął drugie miejsce w kwalifikacjach i z tej też pozycji przystąpił do pierwszego wyścigu zaraz za Jonnym Walkerem (KTM). Walker rozpoczął bardzo szybko nadając tempo całej stawce, jednak po czterech początkowych okrążeniach zaczął odczuwać silny ból ręki. W tej sytuacji zaatakował Błażusiak, który objął prowadzenie i dowiózł je do mety. Przebijający się z dalszej pozycji David Knight (Honda) również prześcignął Walkera i ukończył wyścig jako drugi.

Drugi wyścig wieczoru - tak jak zazwyczaj - miał odwróconą kolejność startową. W tych warunkach świetnie wystartował kierowca Husaberg - Dani Gibert, który od razu wypracował bezpieczną przewagę nad konkurentami. Przebijający się z końca stawki, po dość niefortunnym starcie, Błażusiak rozpoczął gonitwę. Nadrabiając na każdym okrążeniu kierowca ORLEN Team zdołał przebić się na drugą pozycję w wyścigu. Zwyciężył Gibert przed Błażusiakiem i Gomezem. Łączna suma punktów wypracowanych przez Tadeusza gwarantowała mu już w tym momencie tytuł Mistrza Świata.

W ostatnim, finałowym wyścigu wieczoru, Błażusiak popisał się rewelacyjnym startem. Szybko objął prowadzenie, jednak na szóstym okrążeniu, na piaszczystej partii zakopał przednie koło motocykla i upadł. Błąd Polaka wykorzystali Knight – zwycięzca tego wyścigu oraz Walker – drugi na mecie.

 

2013 FIM Superenduro World Championship – 3. Eliminacja

1. Taddy Blażusiak, Poland, KTM / ORLEN Team 51pts
2. David Knight, UK Honda, 48
3. Jonny Walker, UK, KTM 38

2013 FIM Superenduro World Championship – klasyfikacja generalna

1. Blażusiak, KTM / ORLEN Team, 162 (fourth indoor world title)
2. Knight, Honda 130
3. Walker, KTM,119
4. Alfredo Gomez, Spain, Husaberg, 99
5. Kornel Nemeth, Hungary, KTM 89

 

tadeusz błażusiak

 

źródło: orlenteam.pl