Muzyczny motocykl od Game Over Cycles

poniedziałek, 24 październik 2016 15:57 Napisane przez  Opublikowano w Wiadomości

 HRC GIRLS (1)21 października w lokalu słynnej amerykańskiej sieci restauracji Hard Rock Cafe w Krakowie odbyła się oficjalna premiera wyjątkowego motocykla. Po raz pierwszy w Polsce został zaprezentowany unikatowy Cafe Racer stworzony przez polską firmę Game Over Cycles dla Hard Rock Cafe Kraków. Powstały na bazie modelu Harley-Davidson Sporster 883 motocykl typu custom łączy w sobie świat motoryzacji ze światem muzyki. Mając na uwadze miejsce przeznaczenia maszyny, znana z niestandardowych pomysłów ekipa GOC stworzyła motocykl, którego części wyglądają jak instrumenty i sprzęt muzyczny, a zarazem są w pełni funkcjonalnymi elementami konstrukcji pojazdu. „Muzycznymi” elementami motocykla są m.in. tylny wahacz imitujący gryf od gitary, skrzynka na akumulator w kształcie wzmacniacza oraz osłona cewek w kształcie gitary zawierająca mechanizmem ssania, w którym wajcha tremolo jest mechanizmem do zaciągania ssania w gaźniku.

 

Założyciel i właściciel GOC Stanisław Myszkowski tak tłumaczy genezę konceptu motocykla: “Hard Rock Cafe Racer to motocykl tematyczny. Oznacza to, że jego konstrukcja składa się z elementów prezentujących dany temat, w tym przypadku instrumentów, które jednocześnie stanowią integralną część funkcyjności motocykla, a on zaś niezmiennie pozostaje pojazdem służącym do przemieszczenia się. Staramy się, żeby każdy nasz motocykl tematyczny oddawał filozofię naszej firmy polegającą na dokładnym przemyśleniu konceptu i precyzyjnym wykonaniu technicznym konstrukcji, tak aby obydwa te aspekty były spójne. W konstrukcji tego Cafe Racera, którego wybór również nie jest przypadkowy, gdyż nazwa rodzaju motocykla nawiązuje do nazwy Hard Rock Cafe, ważna jest nie tylko obecność elementów muzycznych, ale także sposób ich wykonania i umiejscowienie w konkretnym miejscu konstrukcji. Pomysł i wykonanie techniczne muszą tworzyć logiczną całość, zarówno na poziomie funkcjonalności, jak i wyglądu. To wymaga kreatywności i zastosowania niestandardowych rozwiązań, które w tym projekcie są wspólnym dziełem wszystkich członków ekipy GOC”.

HRC BIKE (1)

Spójność konceptu z wykonaniem technicznym objawia się w wielu elementach konstrukcji. Budowniczy z GOC dźwignię zmiany biegów wykonali w kształcie ramienia gramofonu, gdyż tak jak na adapterze można zmieniać utwory lub przyspieszać i zwalniać odtwarzanie płyty, tak w motocyklu za pomocą tego elementu konstrukcji można zmieniać prędkość poruszania się pojazdu. Podobnie koła, jako obrotowy element motocykla, poprzez pełną zabudowę i wytoczone na nich ścieżki nawiązują wyglądem do kręcącego się muzycznego krążka, jakim jest płyta winylowa. Stworzenie układu wydechowego z regulacją dźwięku wyglądającego jak saksofon również nie jest tylko zabiegiem wizualnym. Mechanizm ten potrzebuje wtłoczenia do niego spalin, by poprzez układ regulowanych ręcznie otworów umożliwić modyfikację dźwięku pracy silnika, podobnie jak w przypadku instrumentów dętych, które potrzebują wtłaczanego siłą ludzkich płuc powietrza, by wydobyć z instrumentu dźwięki. Adekwatnie filtr powietrza został wykonany w kształcie klasycznego mikrofonu wokalowego. Gąbkowy wkład filtra umożliwia odpowiedni przepływ powietrza atmosferycznego, co jest konieczne do  prawidłowego działania napędu motocykla, to zaś w naturalny sposób nawiązuje do wkładu gąbkowego mikrofonu, który chroni urządzenie przed zanieczyszczeniem z zewnątrz i umożliwia czystą emisję lub nagranie głosu.

HRC BIKE (3)

 

Odniesienia do świata muzyki są obecne i w pozostałych elementach motocykla. Skórzane siedzenie zawiera wytłoczone nuty refrenu piosenki „ Highway to hell” zespołu AC/DC, a także element wyglądający jak znak drogowy i oznaczenie liczbowe „666”. Jest to dokładane odwzorowanie znaków obecnych na autostradach prowadzących do australijskiego miasta Sydney, czyli miejsca, z którego pochodzi zespół AC/DC. Liczba „666” nawiązuje zaś do kulturowego archetypu “liczby diabła”, co z kolei współgra z tekstem i tytułem piosenki o „autostradzie do piekła”. Skórzane siedzenie stworzone przez firmę KM leather design to jedyny element konstrukcji wykonany pod ten projekt przez podwykonawcę. Wszystkie części motocykla zostały stworzone w warsztacie GOC specjalnie na potrzeby tej konstrukcji, a jedynym elementem, który można znaleźć i w innych maszynach, jest standardowy silnik modelu Harley-Davidson Sportster 883.

HRC BIKE (5)

Unikatowość maszyny objawia się również w aspektach niewidocznych na pierwszy rzut oka. Grafika i malowanie motocykla jest zwykle elementem, który jako pierwszy przyciąga wzrok oglądającego i tak jest również w tym projekcie. Jakkolwiek oryginalność malowania Hard Rock Cafe Racera wykonanego przez firmę AEROGRAF Piotr Parczewski polega na tym, że poprzez niestandardowe zastosowanie porowatej faktury lakieru, malowanie motocykla potęguje doznania nie tylko optyczne, ale również dotykowe. Faktura wręcz wzbudza w oglądającym chęć wyciągnięcia ręki w kierunku motocykla i dotknięcia jego struktury. Dodatkowo, logotyp HRC oraz nawiązujący do amerykańskiej motoryzacji „pinstriping”, czyli odręczne malowanie cienkich linii, zostały wykonane z zastosowaniem płatków złota stosowanych m.in. w złoceniu rzeźb sakralnych.

HRC GIRLS (3)

 

Motocykl jest wykonany na zamówienie Hard Rock Cafe, czyli miejsca, w którym można nie tylko posłuchać muzyki, ale jak sama nazwa wskazuje, również napić się kawy czy drinka. Z tego też względu konstrukcja maszyny zawiera elementy odnoszące się i do “barowego“ aspektu miejsca przeznaczenia maszyny. Wskaźniki służące do pomiaru prędkości i ciśnienia oleju imitują zegary ciśnieniowego ekspresu do kawy, a wlew do baku wygląda i działa tak, jak zamknięcie tzw. piersiówki. W każdym dobrym pubie czy kawiarni istotną rolę pełni nastrojowe światło, dlatego też konstruktorzy z GOC w przednim oświetleniu zastosowali stonowane żółte światło ukryte w kloszu o kształcie lampy z kolorofonu, a w oświetleniu tylnym zamontowali tylko małą żaróweczkę generującą przytulne światło. Do klimatu miejsca, do którego przeznaczony jest motocykl, pasuje również rodzaj, a zarazem kolorystyka metalu, z którego wykonane są zastosowane części. Są one miedziane i odnoszą się do najbardziej charakterystycznego elementu wystroju Hard Rock Cafe w Krakowie, którym jest sufit w całości pokryty talerzami perkusyjnymi, najczęściej wykonywanymi właśnie ze stopów miedzi.

 

Parametry techniczne:

 

      

Elementy customowe wykonane przez GO

 

Silnik :

Zmodyfikowane covery silnika

Osłona na zębatkę wraz z mocowaniami na węże olejowe

Lakierowanie oraz galwanizacja elementów konstrukcyjnych silnika

 

Zawieszenie :

Modyfikacja oryginalnej ramy

Przednie zawieszenie HD Springer ( górna półka GOC )

Tylny wahacz

Koła H-D Fatboy 16" (przód i tył) frezowane w GOC

 

Pozostałe elementy :

Zbiornik paliwa

Zadupek

Korek wlewu paliwa oraz oleju

Kierownica wraz z mocowaniami

Manetki, klamki oraz mocowania

Stopki wraz z mechanizmami pedału hamulca oraz dźwigni zmiany biegów

Układ wydechowy

Zbiornik oleju

Lampa przednia wraz z coverami ze stali

Mocowania hamulca tylnego oraz przedniego

Filtr powietrza w kształcie mikrofonu

Osłona cewek w kształcie gitary ( wraz z mechanizmem ssania )

Skrzynka na akumulator w kształcie wzmacniacza 

Dekiel sprzęgła

Malowanie proszkowe 

Galwanizacja

 

Silnik: Harley-Davidson, rok produkcji: 2004, pojemność [cm3]: 883

 

Siedzenie: Kamil Machuła - KM leather design

Malowanie (zbiornik, zadupek, lampa przednia): AEROGRAF Piotr Parczewski

Wymiary:

Długość - 230 cm. Wysokość - 95 cm. Szerokość - 90 cm. Waga - 240 kg

 

Nagrody:

- Pierwsze miejsce w kategorii “Sportster” oraz Nagroda Publiczności “People’s Choice Award” w Harley-Davidson Custom Bike Show na European Bike Week 2016 (Faaker-See, Austria)

- Pierwsze miejsce w kategorii "Modyfikowany Harley" w konkursie Custom Chrome Europe Faaker See Championship na European Bike Week 2016 (Faaker-See, Austria)

 

 HRC BIKE (6)

HRC GIRLS (2)