Koncesjonariusz A4 Katowice-Kraków obniża opłaty dla motocyklistów

niedziela, 01 kwiecień 2012 15:58 Opublikowano w Wiadomości

obniżenie cen dla motocyklistów

Katowice, Kraków, 30 marca 2012 r.Stalexport Autostrada Małopolska S.A. wprowadza bonifikatę od opłaty za przejazd autostradą A4 Katowice – Kraków dla motocyklistów. Od 1 kwietnia podróż jednośladem na koncesyjnym odcinku A4 będzie o połowę tańsza. Opłata w ramach Taryfy 1 z rabatem dla motocyklistów wyniesie 4,5 zł na każdym placu poboru opłat.Po wprowadzeniu obniżki, opłata za pokonanie motocyklem jednego kilometra A4 Katowice-Kraków wyniesie 12 gr plus VAT. Będzie to najniższa stawka dla jednośladów na koncesyjnych autostradach w Polsce.

 

 

Wprowadzenie bonifikaty dla motocyklistów wieńczy starania o wprowadzenie dla tych pojazdów opłaty odpowiedniej do stopnia oddziaływania na nawierzchnię drogi. Środowisko motocyklistów starało się o to aktywnie od 2009 roku. Manifestacje kierowców jednośladów odbywały się na placach poboru opłat na wszystkich płatnych autostradach oraz przed siedzibą Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

W marcu 2010 r. SAM S.A., jako jedyny prywatny zarządca płatnej autostrady, podjął działania zmierzające do wypracowania rozwiązania pozwalającego na wprowadzenie niższych opłat zgodnego z zapisami umowy koncesyjnej i ogólnie obowiązującymi przepisami. Powyższe działania nabrały dynamiki przed kilkoma tygodniami, wraz z zaangażowaniem się w sprawę opłat - na ponowny wniosek SAM S.A. oraz motocyklistów - Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

A4 Katowice-Kraków to jedyny koncesyjny odcinek autostrady, na którym zostanie wprowadzona 50-procentowa bonifikata dla motocyklistów.

- Przed ponad 12 miesiącami podjęliśmy aktywne starania o znalezienie takiego sposobu uwzględnienia postulatu motocyklistów, który będzie zgodny z obowiązującymi nas przepisami i zobowiązaniami zawartymi w umowie koncesyjnej. Cieszę się, że nasza współpraca ze środowiskiem motocyklistów i wspólne starania spotkały się z odpowiednim przyjęciem resortu transportu i zdążyliśmy wprowadzić bonifikatę przed pełnią sezonu. Zapraszamy amatorów jednośladów na najbardziej malowniczo położoną polską autostradę! – powiedział Emil Wąsacz, Prezes Zarządu SAM S.A.

- Wprowadzając bonifikatę dla motocykli, Stalexport wyznacza kierunek działania dla innych zarządców płatnych autostrad Polsce. Czas teraz będzie rozmawiać z autostradą A1 i A2, aby również tam doprowadzić do takiej obniżki. To powinno być rozwiązanie systemowe, obowiązujące w całym kraju – mówi Szczęsny Filipiak z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Motocyklistów MotoAutostrada, które aktywnie prowadziło starania o obniżenie opłat za przejazd prywatnymi autostradami dla motocyklistów.

Po wprowadzeniu rabatu dla motocykli, koncesjonariusz spodziewa się na A4 Katowice-Kraków większego ruchu jednośladów. W trosce o ich bezpieczeństwo, a także z myślą o kierowcach samochodów, SAM S.A. oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Motocyklistów MotoAutostrada przygotowali „dekalog” bezpiecznego korzystania z autostrad.

- Wspólne działania motocyklistów i firmy Stalexport nauczyły nas, że warto współpracować, pokazały nam, że warto iść dalej, w kwestii nie tylko obniżki na autostradzie, ale także promowania autostrad, jako najbezpieczniejszych dróg dla motocyklistów – dodaje Szczęsny Filipiak
Pełna wypowiedź Szczęsnego Filipiaka dostępna jest na kanale Youtube A4 Katowice-Kraków pod adresem http://www.youtube.com/watch?v=OKbaJ8jSFlg

„Dekalog”
Kierowco pamiętaj!
Patrz często w lusterka. Dynamicznie przyspieszające motocykle zobaczysz w lusterku dopiero, kiedy będą tuż za Tobą. Unikniesz w ten sposób zaskoczenia i gwałtownych reakcji.
Reakcja motocykla na drodze jest inna niż samochodu. Kiedy jedziesz za jednośladem, zachowaj bezpieczną odległość, szczególnie podczas złych warunków atmosferycznych.
Jeśli zauważysz przeszkodę na drodze, a zasłaniasz widok jadącemu z tyłu motocykliście, daj mu czas i szansę na odpowiednią reakcję.
Motocykl całkowicie mieści się w tzw. martwym punkcie. Zanim zmienisz pas ruchu, popatrz w lusterka przynajmniej dwa razy i upewnij się, że manewr będzie bezpieczny.
Jeśli stoisz w korku, zostaw miejsce pomiędzy pasami, aby motocykliści bezpiecznie mogli Cię ominąć. Pozwalają im na to przepisy o ruchu drogowym.

Motocyklisto pamiętaj!
Autostrada to nie tor wyścigowy. Pamiętaj o innych uczestnikach ruchu i uważnie obserwuj ich zachowanie.
Wyprzedzając uwzględnij podmuchy wiatru i turbulencje powietrza wokół pojazdów. Zachowaj bezpieczną odległość.
Staraj się nie zaskakiwać kierowców. Wszelkie manewry sygnalizuj odpowiednio wcześniej. Dając szansę kierowcy samochodu, aby Cię dostrzegł, łatwiej Ci przewidzieć jego zachowanie.
Większość motocyklistów jest także kierowcami samochodów. Kiedy wsiadasz na motocykl pamiętaj o zwyczajach tych kierowców, którzy dopiero oswajają się z obecnością motocykli.
Nie chroni Cię karoseria. Nawet najlepsze ubranie ochronne może nie uratować Ci życia.

Wskazówki dla motocyklistów oraz kierowców samochodów osobowych dostępne są także na stronie internetowej koncesjonariusza pod adresem:
http://www.autostrada-a4.com.pl/bezpieczenstwo/porady-dla-kierowcow

 

 

Kalendarium wydarzeń związanych ze staraniami o obniżenie stawki dla motocykli za przejazd autostradami płatnymi:Demonstracje motocyklistów na autostradach A1, A2 oraz A4 postulujących obniżenie stawek za przejazd autostradami dla jednośladów:

31 lipca 2009 – na A4 Katowice-Kraków,

13 sierpnia 2009 – na A4 Katowice-Kraków oraz autostradzie A1,

29 sierpnia 2009 – na koncesyjnych odcinkach autostrad A1, A2 i A4.

31 lipca 2009 – motocykliści piszą petycję do władz spółki Stalexport Autostrada Małopolska S.A. (SAM S.A.) w sprawie zniesienia opłat za przejazd
A4 Katowice-Kraków.

7 sierpnia 2009 – motocykliści piszą petycję do Ministra Infrastruktury w sprawie odstąpienia od opłat za przejazd autostradami płatnymi w Polsce. Motocykliści zwracają się do ministerstwa z prośbą o zmiany w ustawodawstwie, umożliwiające zniesienie lub obniżenie opłaty dla motocyklistów za przejazd autostradami.

17 sierpnia 2009 – koncesjonariusz A4 Katowice-Kraków odpowiada na petycję dotyczącą postulatu zniesienia opłat pobieranych na płatnym odcinku autostrady A4.

SAM S.A. informuje o braku możliwości wprowadzenia zmiany w wysokości opłat, przywołując Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2004 r., zgodnie z którym motocykle i samochody osobowe zaliczane są do tej samej kategorii pojazdów. Na podstawie rozporządzenia opłata za przejazd autostradą motocyklem i samochodem osobowym pobierana jest w takiej samej wysokości.

28 sierpnia 2009 – odpowiedź ministerstwa na petycję przedstawicieli grupy motocyklistów.

Ministerstwo odrzuca postulat o zniesienie lub obniżenie opłat wyjaśniając, że na autostradach z systemem opłat bezpośrednich obowiązuje kategoryzacja zgodna z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 2004 r. w sprawie opłat za przejazd autostradą.

Ministerstwo zapewnia, iż na płatnych odcinkach autostrad, na budowę których umowy zostały podpisane po 23 grudnia 2008 r., będzie obowiązywała znowelizowana kategoryzacja pojazdów, według której motocykle będą stanowić odrębną kategorię.

26 września 2009 – motocykliści piszą w sprawie zniesienia opłat za przejazd autostradą A2 do władz spółki Autostrada Wielkopolska S.A.

Marzec 2010 – SAM S.A. zgłasza gotowość podjęcia rozmów
z ministerstwem ws. sposobu wprowadzenia obniżki stawki opłat za przejazd motocyklistów autostradą A4 Katowice-Kraków.