[TEST] YAMAHA AEROX - Sportowy Skuter

środa, 21 marzec 2012 20:20 Opublikowano w Testy

Yamaha aerox

Niedawno do naszej redakcji dołączył nowy sprzęt jakim jest Yamaha Aerox. Skuter jest z 2009r, kupiony w 2010r jako nowy w salonie Yamaha Motor w Opolu. Postanowiliśmy przetestować właśnie ten model, ponieważ jest on bardzo popularny wśród młodzieży.  Aerox jest sportowym skuterem , o ciekawym designie i dobrych osiągach jak na tę pojemność. Skuter cieszy się mianem bezawaryjnego i oszczędnego wśród posiadaczy.

 

 

 

 

Yamaha aerox - hamulce brembo

 

SILNIK
Mocy w Aeroxie dostarczy nam to jednocylindrowy dwusuw Minarelli o pojemności 49,9ccm. Ilość koni mechanicznych jak na skuter jest wysoka bo wynosi aż 5,6 KM. Warto dodać że „Rox” jest bardzo dynamiczny, nie musimy go ‘prosić’ żeby ruszył. Jest on bardzo podatny na tuning z uwagi na ogrom części dostępnych na rynku motoryzacyjnym.

 

 

ZAWIESZENIE

Zawieszenie w naszej Yamaszce jest trochę twarde jak na nasze drogi, lecz nie możemy wymagać wygody od sportowego skutera. Z przodu znajdziemy amortyzator znanej firmy Paioli, który doskonale tłumi drobne nierówności nawierzchni.

 

HAMULCE

Do dyspozycji mamy również hamulce doskonale wszystkim znanej firmie BREMBO. Zatrzymanie skutera jest dziecinnie proste, wystarszy delikatny ruch palcami a nasz Aerox już stoi w miejscu.

 

OWIEWKI
Karoseria jest bardzo dobrze dopasowana do siebie. Licznik wskazuje w tym momencie 7 tys km, a nie zauważyłem jak do tej pory żadnych pęknięć plastików. Mamy również bardzo dobry dostęp do wnętrza pojazdu ponieważ wszystkie owiewki można łatwo zdemontować.

 

 

SCHOWKI
Pierwszy schowek pod siedzeniem jest stosunkowo duży jak na sportowy skuter, spokojnie zmieścimy w nim kask i rękawice. Drugi schowek umieszczony jest między nogami, możemy włożyć do niego jakieś narzędzia (które przy Aeroxie i tak nie będą potrzebne ) lub zapasowe żarówki czy też bezpieczniki.    

 

POZYCJA
Kanapa kierowcy w Roxie jest bardzo wygodna, choć nie należę do najchudszych nawet po kilkudziesięcio kilometrowej jeździe nie odczuwam bulu tylnej części ciała. Z siedziskiem pasażera jest nieco gorzej. Nasz „plecak” siedzi na twardej piance, która jest bardzo niewygodna przy dłuższych trasach.                                  

OSIĄGI
Nasz Aerox posiada tuningowy układ wydechowy LEOVINCE ZX, przez co ma znacznie podwyższone osiągi. V-max wynosi około 95km/h, przy znakomitym przyśpieszeniu. Spalanie wacha się w okolicach 3.0l (przy spokojnej jeździe)do 4,5l (przy agresywnej jeździe) na 100km.

 

OGÓLNA OCENA
Yamaha Aerox jest motorowerem o sportowym zacięciu, nie znajdziemy tu podgrzewanego siedzenia czy też elektronicznego licznika. Jest to niezawodny skuter, który spełni oczekiwania najbardziej wybrednych. Podatność na tuning to zdecydowanie atut Aeroxa. Polecamy ten skuter wszystkim tym którym zależy na mocy i bezawaryjności.                                                                                            

 

 

 

Yamaha Aerox

 

 

Yamaha Aerox

 

 

Yamaha Aerox