YAMAHA R1 RN01 - WRAŻENIA Z JAZDY

wtorek, 02 październik 2012 19:34 Opublikowano w Testy

Yamaha R1 wheelie

Yamaha R1 jest motocyklem , który zawsze budził we mnie emocje. Ostatnio miałem okazję się przejechać tym motocyklem , dzięki uprzejmości mojego kolegi Adama. Zwracając uwagę na to że na codzień poruszam się Hondą Hornet 600 , jazda  "erłanem" miała być dla mnie czymś zupełnie nowym. Nie tylko zmianą mocy po przesiadce ale także pozycji , gdyż hornet jest bardzo wygodnym motocyklem szosowo-turystycznym a R1 typowym sportem.Oglądam motocykl, po chwili się przysiadam, zakładam kask.

 

 Przekręcam kluczyk zapłonu i odpalam - słyszę głośne mruczenie wydechu Sebring'a. Dobra czas ruszyć , wrzucam jedynkę i powoli zwalniam klamkę sprzęgła. Przedemną widzę piękną obwodnicę , z super nawierzchnią. Odkręcam gaz do czerwonego pola , czuje jak koło odrywa się od asfaltu , szybkim ruchem wrzucam dwójkę odkręcam - czuje także jak przednie koło lekko się unosi. Spoglądam na licznik widzę dość dużą liczbę na prędkościomierzu , wrzucam kolejne biegi prędkość przekracza grubo 240km/h - pęd wiatru próbuje mnie zdmuchnąć z motocykla , mimo że całkiem położyłem się na baku (jest to winą braku owiewek). Widzę że zbliżam się do zakrętu , lekko puszczam gaz , wchodzę w zakręt przy prędkości 150km/h , będąc w zakręcie dodaję gazu , czuję jak motocykl się fajnie składa ( nie tak jak w turystyku , gdzie szoruję podnóżkami o asfalt i możemy zapomnieć o takiej frajdzie na winklach). Podczas wyjazdu z zakrętu odwijam już manetkę na maxa.

Yamaha zaczyna głośno ryczeć , niczym formuła1, dostaje sporej dawki adrenaliny. Mimo tego chcę jeszcze więcej, odczuwam na swoim ciele prędkość z jaką się poruszam, kask zaczyna mi się lekko podnosić, mam uczucie że zaraz mi odpadnie z głowy. Najbardziej spodobał mi się dół "erłana" gdzie w rzędowych szęśćsetkach go brakuje , motocykl przyspiesza naprawdę szybko. Szczególnie świetne są hamulce , które zatrzymują motocykl dosłownie w klika chwil. Po kilku rundach , odczuwam ból w łokciach , pozycja sportowa dała mi się we znaki. Zwalniam , zjeżdżam z drogi na parking do Adama. Patrzę na tylko oponę , która była prawie zamknięta. Dziękuje mu za użyczenie Yamahy.

Wsiadam na swojego Horneta - czuje pełny komfort , wygody , której mi brakowało w R1 , równą i cichą pracę silnika , oraz cichą i delikatną skrzynię biegów - gdzie w R1 była bardzo głośna i ciężej się wrzucało biegi.

Plusem Yamahy R1 jest świetne prowadzenie i niezwykłe przyspieszenie.
Wkońcu posiada 150 koni mechanicznych ale także wysoki  moment obrotowy , o którym inne sporty mogą sobie pomarzyć. Jest idealnie stworzona do jazdy po zakrętach , które poprostu kocha. Jazda na gumie? Nie ma problemu , na pierwszym biegu puszczamy gaz i dynamicznie odkręcamy , koło szybuje w górę. Ale trzeba uważać aby nie przelecieć na tzw. plecy.


R1 jest motocyklem wymagającym od kierowcy , dlatego nie polecam go dla początkujących motocyklistów. "Erka" naprawdę może sponiewierać niejednego , który mysli że ten motocykl ogarnie - nie mając zbytniego doświadczenia.


Używany egzemplarz , którym się poruszałem był z 1999roku RN01 miał już kilka przygód w swoim żywocie , widać przetartą lewą i prawą stronę , brak owiewek. Właściciel właśnie przerabia motocykl na streeta.

Przeglądając giełdy- ciężko znaleźć Yamahę R1 Rn01 z lat 1998-1999 w oryginalnym malowaniu. Większość tych sportów przeszła już "swoje".
Użytkownicy modeli właśnie z tych roczników dośc często narzekają na wyskakującą dwójkę. Kupując "erkę" w szczególności powinniśmy sprawdzić czy motocykl jest prosty , i nie miał żadnych większych przygód oraz sprawdzić biegi - czy niektóre nie wyskakują.


Średnie zużycie paliwa
jakie odnotowaliśmy wynosi około 7 litrów na "setkę".

 

DANE TECHNICZNE YAMAHA R1 RN01

 

  • Moc:     150 KM (110 kW) przy 10000 obr./min
  • Maks. moment obrotowy:     108 Nm przy 8500 obr./min
  • 0-100 km/h:     2,9 s
  • Prędkość maksymalna:     275 km/h
  • Zbiornik paliwa:     18,0 l
  • Pojemność skokowa:     998 cm³
  • Typ silnika:    rzędowy, czterocylindrowy
  • Skrzynia biegów:     6-biegowa sekwencyjna