Lorenzo kontratakuje na Silverstone

czwartek, 21 czerwiec 2012 12:55 Opublikowano w MotoGP

silverstone motogp

Kierowca zespołu Yamaha Factory Racing Jorge Lorenzo pokazał doskonałą formę podczas kolejnej Grand Prix Wielkiej Brytanii, gdzie po raz trzeci w tym sezonie stanął na najwyższym podium.Cały weekend pogoda płatała figle zawodnikom wszystkich trzech klas. Niewielkie opady sprawiały, że zespoły miały spory problem w dobraniem właściwego ogumienia. Takie warunki nieco zamieszały w stawce podczas kwalifikacji, które były rozgrywane na przesychającej nawierzchni. Niedzielny wyścig był już suchy, a najlepiej go rozpoczął Ben Spies, który przez pierwsze kilka okrążeni prowadził.

 

 

Jednak błąd Bena wykorzystał podążający za nim Casey Stoner. Na mecie Spies był piąty i jest to jego najlepszy wynik w tym sezonie. Australijczyk próbował uciec swoim rywalom, ale ci wcale nie chcieli rezygnować z wali o najwyższe podium.

Po pewnym czasie do akcji włączył się Jorge Lorenzo, który bardzo sprawnie poradził sobie ze Spiesem, Bautistą oraz Pedrosą. W połowie wyścigu dogonił Stonera rozpoczynając niesamowicie zacięty pojedynek. Każdy manewr jednego, spotykał się momentalnie z odpowiedzią rywala. Decydującym czynnikiem okazały się opony, które należało umiejętnie oszczędzać. Lepszy w tym okazał się Lorenzo, którego Yamaha bez problemu wyprzedziła Hondę Australijczyka po zewnętrznej. Stoner nie był w stanie rywalizować z Hiszpanem, który zaczął odjeżdżać zeszłorocznemu mistrzowi. Na mecie Jorge Lorenzo miał ponad trzy sekundową przewagę nad Stonerem i ponad sześciosekundową nad Pedrosą. Czwarte miejsce zajął Alvaro Bautista, piąty był Ben Spies, a szósty Cal Crutchlow, który startował z odległego miejsca.

Kolejna wygrana Lorenzo umacnia go na pozycji lidera. Na czwarte miejsce awansował Cruchlow. Za dwa tygodnie wszyscy zawodnicy zawitają na słynny tor Assen w Holandii.

Podczas tego weekendu miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie. Swoje siedemdziesiąte urodziny obchodziła legenda wyścigów Grand Prix, piętnastokrotny mistrz Giacomo Agostini. Był on specjalnym gościem zespołu Yamaha Factory Racing. Podczas specjalnie przygotowanej konferencji, został wręczony „Ago” wyjątkowy prezent, jedyna w swoim rodzaju Yamaha TMAX „Agostini”, w rocznicowym malowaniu. W tym wydarzeniu udział wzięły takie sławy jak: Loris Capirossi, Phil Read, John Cooper, Angel Nieto, Franco Uncini, Jim Redman, czy szef Dorna Carmelo Ezpeleta.