Suzuki wygrywa w Oschersleben

poniedziałek, 13 sierpień 2012 20:13 Opublikowano w Wiadomości

oschersleben suzuki

Zespół Suzuki Endurance Racing Team, aktualni Mistrzowie Świata, wygrał w miniony weekend wyścig 8h Oschersleben. Zawody w Niemczech były już czwartą, przedostatnią rundą tego sezonu.SERT w składzie Anthony Delhalle, Vincent Philippe i Yukio Kagayama dominowali w Oschersleben przez cały weekend, wygrywając trening wolny oraz kwalifikacje. Już na początku wyścigu doskonałym startem popisał się Vincent Philippe i objął prowadzenie, którego zespół Suzuki nie oddał aż do końca.

 

 

W początkowej fazie wyścigu Philippe musiał odpierać ataki Katsuyuki Nakasuga z zespołu YART, ale Japończyk nie wytrzymał tempa zawodnika Suzuki i upadł na jednym z zakrętów. Z biegiem czasu przewaga SERT nad rywalami rosła i osiągnęła nawet dwa okrążenia. Dopiero druga neutralizacja wyścigu, spowodowana wypadkiem ekipy Penz13 zmniejszyła przewagę do jednego okrążenia. Ostatecznie zespół Suzuki wygrał wyścig, pokonując 313 okrążeń toru w Oschersleben, co daje dystans 1126,8 kilometra i umocnił się na prowadzeniu mistrzostw Świata. Drugie miejsce zajął zespół BMW Motorrad France, a trzecie Yamaha GMT94.

- To był perfekcyjny weekend w naszym wykonaniu. Byliśmy najlepsi w treningach wolnych, w kwalifikacjach i prowadziliśmy w wyścigu od startu do mety. Dziękuję całemu zespołowi i mam nadzieję, że w Le Mans powtórzymy ten sukces. – podsumowuje wyścig Anthony Delhalle, zawodnik SERT.

W Oschersleben, w klasie Superstock sukces odniosły też zespoły używające motocykli Suzuki. Zdobywcy Pucharu Świata z sezonu 2011 team Motor Events w składzie Guillaume Dietrich, Michael Savary i Baptiste Guittet mimo problemów ze zmianą koła na ostatnim postoju o 14 sekund pokonał 3D Endurance Kawasaki. Trzecie miejsce przypadło innemu zespołowi Suzuki- Qatar Endurance Racing Team (Anthony West, Nina Prinz, Nasser Al. Malki). Po trzech wyścigach Motor Events jest liderem klasyfikacji generalnej, a QERT zajmuje piąte miejsce i przed ostatnią rundą w Le Mans oba zespoły mają szansę na tytuł.

Michael Savary, zawodnik Motor Events, przyznaje, że wygrana nie była łatwa. „Walka o pierwsze miejsce była bardzo zacięta do samego końca i różnica na mecie była minimalna. Mieliśmy pecha na Bol d’Or, ale od Kataru wszystko idzie już dobrze i do Le Mans jedziemy jako liderzy klasyfikacji generalnej” – mówi Savary.

Ostatnią rundą tegorocznych mistrzostw będzie legendarny wyścig 24h Le Mans, który odbędzie się w dniach 8-9 sierpnia we Francji.


Wyniki 8h Oschersleben:

EWC:

1 SERT 313 okrążeń
2 BMW Motorrad France 312
3 Yamaha France GMT94 312
4 Honda TT Legends 309
5 Yamalube Folch 304


Superstock:

1 Motors Events 306
2 3D Endurance 306
3 QERT 305
4 DG Sport 303
5 AM MotoRacing 300

Klasyfikacja generalna po 8h Oschersleben:

EWC:

1 SERT 95 punktów
2 BMW Motorrad France 76
3 Honda TT Legends 76
4 Yamaha France GMT94 74
5 Bolliger 55

Superstock:

1 Motors Events 73
2 3D Endurance 69
3 PENZ13 68
4 DG Sport 66
5 QERT 60O ENDURANCE:
Swoje początki wyścigi wytrzymałościowe mają w 1922 roku, kiedy to Eugene Mauve zorganizował pierwszy wyścig Bol d’Or. W latach sześćdziesiątych rozgrywano mistrzostwa pod nazwą FIM Endurance Cup. W roku 1976 EC zmienił się w European Championship, a potem w 1980 w World Endurance Championship (Mistrzostwa Świata Endurance) i pod tą nazwą seria ta funkcjonuje do dziś. Dzięki swojemu unikalnemu formatowi kilka wyścigów z kalendarza tej kategorii stało się wręcz legendarnymi np.: 24h Le Mans, 24h de Liege (tor Spa-Francorchamps), 8h Suzuka i Bol d'Or (rozgrywane obecnie na torze Magny-Cours).

Obecnie wyścigi wchodzące w skład mistrzostw Świata mają format ośmio (Doha, Suzuka, Oschersleben) i dwudziestoczterogodzinny (Le Mans i Bol d’Or). Zespoły rywalizują w klasach EWC o Mistrzostw Świata, Superstock o Puchar Świata oraz Open bez klasyfikacji generalnej.

Pierwszy tytuł mistrzowski dla Suzuki Endurance wywalczyli Richard Hubin i Herve Moineau w 1983 roku. Obecnie można powiedzieć, że fabryka Suzuki zdominowała tę serię - zawodnicy ścigający się na motocyklach tej marki sięgali po tytuły mistrzowskie aż pięciokrotnie w latach 2005-2011 i jedenastokrotnie w całej historii. W sezonie 2011 dokonał tego zespół Suzuki Endurance Racing Team (SERT) na motocyklu Suzuki GSX-R 1000. W roku 2012 SERT reprezentują Vincent Phili
ppe, Anthony Delhalle i Yukio Kagayama.

 

źródło: suzuki-moto.pl